Sunday, October 17, 2010

Melanie's Sesame Street Video Post

My group was made up of Kristel, Josell and myself.

Two term ratio-
compares two quantities measured in the same units.
example- 2:3
Three term ratio- compares three quantities measured in the same units.
example- 2:3:4
Part to part ratio- compares different parts of a group to another part of the same group.
example- 4:2

a diagram of a two term ratio:

rate- compares two quantities measured in different units.
example- 2m/8hr

unit rate- a rate in which the second term is one.
example- 3km/1m
unit price- a unit rate used when shopping.
example- $4/5pencil

a diagram of a
unit price:

Proportional Reasoning:
-a relationship that says that two ratios or two rates are equal.
example- 1/2 = 7/1

This is the video my group chose. It's about how Abby tries to make a doll from magic for Elmo.

This is our remake of the video.


  1. Sorry for the different sizes of font, I don't know how that happened..

  2. Melanie ! :) You were so adorable in your video. You and Kristel did an AMAZING job! I really like how you added pictures, to show what you're explaing. Keep it up !

  3. Great Job Melanie!Like Allison said,you and Kristel did a great job!I like the pictures too (y)

  4. Great job Melanie Ilagan ;) I really like your post. It was neat, had great pictures and you gave good examples. I also like the colours you used. It caught my eyes. Keep up the good work!